Vishay/BCcomponents BFC233823334
BFC233823334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233823334
Brief Description
CAP FILM 330NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233823334.pdf
Availability of BFC233823334
QUANTITY
BFC233823334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233823334
Internal Part NumberEIS-BFC233823334
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233823334
Related LinksBFC233, BFC233823334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233823334 Details Description
Related parts for BFC233823334
RES SMD 2.15 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 19K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
MICRO 9C S 8" YEL JACKS NI datasheet.pdf
AB 4C 2#16 2#12 PIN RECP datasheet.pdf
IC PROM SER 2MBIT 3.3V 20-PLCC datasheet.pdf