Vishay/BCcomponents BFC233826224
BFC233826224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233826224
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC233826224.pdf
Availability of BFC233826224
QUANTITY
BFC233826224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233826224
Internal Part NumberEIS-BFC233826224
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package550
SeriesMKP338 2 X2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233826224
Related LinksBFC233, BFC233826224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233826224 Details Description
Related parts for BFC233826224
LED 5MM RT ANG LOW CUR YEL PCMNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 14 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 43MM datasheet.pdf