Vishay/BCcomponents BFC233826472
BFC233826472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233826472
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4700PF 20% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC233826472.pdf
Availability of BFC233826472
QUANTITY
BFC233826472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233826472
Internal Part NumberEIS-BFC233826472
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 2 X2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233826472
Related LinksBFC233, BFC233826472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233826472 Details Description
Related parts for BFC233826472
RES SMD 2.43M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.8A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1.6A DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.003 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf