Vishay/BCcomponents BFC233840683
BFC233840683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233840683
Brief Description
CAP FILM 0.068 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233840683.pdf
Availability of BFC233840683
QUANTITY
BFC233840683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233840683
Internal Part NumberEIS-BFC233840683
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233840683
Related LinksBFC233, BFC233840683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233840683 Details Description
Related parts for BFC233840683
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 300V 100A CHASSIS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 20AWG 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 470K OHM 16SOIC datasheet.pdf