Vishay/BCcomponents BFC233843103
BFC233843103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233843103
Brief Description
CAP FILM 0.01 UF 10% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233843103.pdf
Availability of BFC233843103
QUANTITY
BFC233843103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233843103
Internal Part NumberEIS-BFC233843103
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233843103
Related LinksBFC233, BFC233843103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233843103 Details Description
Related parts for BFC233843103
RES SMD 750K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf