Vishay/BCcomponents BFC233843475
BFC233843475 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233843475
Brief Description
CAP FILM 4.7 UF 10% 305 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233843475.pdf
Availability of BFC233843475
QUANTITY
BFC233843475 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233843475
Internal Part NumberEIS-BFC233843475
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package91
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max)1.516" (38.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233843475
Related LinksBFC233, BFC233843475 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233843475 Details Description
Related parts for BFC233843475
SIDACTOR 2CHP 25/50V 150A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 22-26AWG datasheet.pdf
WR-MPC4 4,20 MM PRE-CRIMPED CONT datasheet.pdf
"MICRO 51C P 6"" WHT FLOAT NI" datasheet.pdf
LED BLUE 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf