Vishay/BCcomponents BFC233844154
BFC233844154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233844154
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233844154.pdf
Availability of BFC233844154
QUANTITY
BFC233844154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233844154
Internal Part NumberEIS-BFC233844154
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233844154
Related LinksBFC233, BFC233844154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233844154 Details Description
Related parts for BFC233844154
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
VIRTUAL PGR-6300 SOFTWARE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf