Vishay/BCcomponents BFC233844224
BFC233844224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233844224
Brief Description
CAP FILM 0.22 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233844224.pdf
Availability of BFC233844224
QUANTITY
BFC233844224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233844224
Internal Part NumberEIS-BFC233844224
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233844224
Related LinksBFC233, BFC233844224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233844224 Details Description
Related parts for BFC233844224
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO218AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
OSC TCXO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC-M 85/54 4X3 ST datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/22/180G 1.5 BK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
LEFT RIGHT GUARD RAIL datasheet.pdf
FUSEHOLDER 100 AMP CLASS J 600V datasheet.pdf