Vishay/BCcomponents BFC233848002
BFC233848002 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233848002
Brief Description
CAP FILM 0.015 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233848002.pdf
Availability of BFC233848002
QUANTITY
BFC233848002 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233848002
Internal Part NumberEIS-BFC233848002
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 4 X2
Packaging*
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233848002
Related LinksBFC233, BFC233848002 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233848002 Details Description
Related parts for BFC233848002
RECT BRIDGE 1600V 100A MTK datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf