Vishay/BCcomponents BFC233862223
BFC233862223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233862223
Brief Description
CAP FILM 0.022 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233862223.pdf
Availability of BFC233862223
QUANTITY
BFC233862223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233862223
Internal Part NumberEIS-BFC233862223
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233862223
Related LinksBFC233, BFC233862223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233862223 Details Description
Related parts for BFC233862223
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 800MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf