Vishay/BCcomponents BFC233862332
BFC233862332 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233862332
Brief Description
CAP FILM 0.0033 UF 20% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233862332.pdf
Availability of BFC233862332
QUANTITY
BFC233862332 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233862332
Internal Part NumberEIS-BFC233862332
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233862332
Related LinksBFC233, BFC233862332 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233862332 Details Description
Related parts for BFC233862332
RES SMD 2.1K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC XLATOR LVECL/ECL-LVTTL 8TSSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.3A PPAK SO-8 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/YEL 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf