Vishay/BCcomponents BFC233862394
BFC233862394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233862394
Brief Description
CAP FILM 0.39 UF 20% 300 VAC RAD
Datasheet Download
BFC233862394.pdf
Availability of BFC233862394
QUANTITY
BFC233862394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233862394
Internal Part NumberEIS-BFC233862394
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233862394
Related LinksBFC233, BFC233862394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233862394 Details Description
Related parts for BFC233862394
CONDITIONER SIGNAL RAIL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.45K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SOD123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
SR BTS 8MM VERT 12 ASY 20 AMP datasheet.pdf