Vishay/BCcomponents BFC233863102
BFC233863102 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233863102
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.001 UF 10% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233863102.pdf
Availability of BFC233863102
QUANTITY
BFC233863102 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233863102
Internal Part NumberEIS-BFC233863102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233863102
Related LinksBFC233, BFC233863102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233863102 Details Description
Related parts for BFC233863102
FIXED IND 47UH 1.17A 180 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf