Vishay/BCcomponents BFC233863182
BFC233863182 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233863182
Brief Description
CAP FILM 0.0018 UF 10% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233863182.pdf
Availability of BFC233863182
QUANTITY
BFC233863182 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233863182
Internal Part NumberEIS-BFC233863182
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233863182
Related LinksBFC233, BFC233863182 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233863182 Details Description
Related parts for BFC233863182
FIXED IND 10UH 11A 8 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FEP HI VOLT #26 20KV 500 FT BR datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf