Vishay/BCcomponents BFC233863183
BFC233863183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233863183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018 UF 10% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233863183.pdf
Availability of BFC233863183
QUANTITY
BFC233863183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233863183
Internal Part NumberEIS-BFC233863183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233863183
Related LinksBFC233, BFC233863183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233863183 Details Description
Related parts for BFC233863183
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
FUSE 7A 500V MIDGET TLAG UL CSA datasheet.pdf
MIC PLUG HSG 21P (MK-II) datasheet.pdf
CONN SOCKET 22-28AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SINGLE ACCESS BASE datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT 2.5MM TIN datasheet.pdf