Vishay/BCcomponents BFC233864223
BFC233864223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233864223
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233864223.pdf
Availability of BFC233864223
QUANTITY
BFC233864223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233864223
Internal Part NumberEIS-BFC233864223
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233864223
Related LinksBFC233, BFC233864223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233864223 Details Description
Related parts for BFC233864223
RES 18K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
SMARTSWITCH COMPACT RED/GRN LED datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 9.2NS 256FTBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 120A TO-264 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKSHTH PP SILIC datasheet.pdf