Vishay/BCcomponents BFC233864273
BFC233864273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233864273
Brief Description
CAP FILM 0.027 UF 20% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233864273.pdf
Availability of BFC233864273
QUANTITY
BFC233864273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233864273
Internal Part NumberEIS-BFC233864273
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233864273
Related LinksBFC233, BFC233864273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233864273 Details Description
Related parts for BFC233864273
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RFID GATE ANT MEDIUM 134.2KHZ datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A 6TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 150MA 3.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 44.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.7A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
INSERT MALE 4+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
4MM DIY RSTKP BUTTON BLACK datasheet.pdf