Vishay/BCcomponents BFC233865682
BFC233865682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233865682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0068 UF 10% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233865682.pdf
Availability of BFC233865682
QUANTITY
BFC233865682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233865682
Internal Part NumberEIS-BFC233865682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233865682
Related LinksBFC233, BFC233865682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233865682 Details Description
Related parts for BFC233865682
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 5V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf