Vishay/BCcomponents BFC233866152
BFC233866152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233866152
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0015 UF 20% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233866152.pdf
Availability of BFC233866152
QUANTITY
BFC233866152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233866152
Internal Part NumberEIS-BFC233866152
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233866152
Related LinksBFC233, BFC233866152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233866152 Details Description
Related parts for BFC233866152
RES SMD 16.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
INTERMD CAR-5242 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP14T datasheet.pdf
INSERT MALE 5POS+1GND CRIMP datasheet.pdf