Vishay/BCcomponents BFC233867183
BFC233867183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233867183
Brief Description
CAP FILM 0.018 UF 10% 300 VAC RA
Datasheet Download
BFC233867183.pdf
Availability of BFC233867183
QUANTITY
BFC233867183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233867183
Internal Part NumberEIS-BFC233867183
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
Packaging*
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233867183
Related LinksBFC233, BFC233867183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233867183 Details Description
Related parts for BFC233867183
CAP CER 220PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC TERMINATOR SCSI 28-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 28G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf