Vishay/BCcomponents BFC233867392
BFC233867392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233867392
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.0039 UF 10% 300 VAC R
Datasheet Download
BFC233867392.pdf
Availability of BFC233867392
QUANTITY
BFC233867392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233867392
Internal Part NumberEIS-BFC233867392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP338 6 Y2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesY2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233867392
Related LinksBFC233, BFC233867392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233867392 Details Description
Related parts for BFC233867392
MOSFET N-CH 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXT HOOK-UP CONN BLK .5X.5MM 7A datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 50V JB 0504 datasheet.pdf
CROSSOVER CABLE RJ45 YELLOW 25' datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf