Vishay/BCcomponents BFC233910125
BFC233910125 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233910125
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233910125.pdf
Availability of BFC233910125
QUANTITY
BFC233910125 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233910125
Internal Part NumberEIS-BFC233910125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233910125
Related LinksBFC233, BFC233910125 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233910125 Details Description
Related parts for BFC233910125
TERM BLOCK PCB 5.08MM 27POS OR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
CONN HOUSING 10POS 1.27MM datasheet.pdf
IC PCIE SW 4LANE 4PORT 324FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .375 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf