Vishay/BCcomponents BFC233911152
BFC233911152 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233911152
Brief Description
CAP FILM 1.5NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233911152.pdf
Availability of BFC233911152
QUANTITY
BFC233911152 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233911152
Internal Part NumberEIS-BFC233911152
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233911152
Related LinksBFC233, BFC233911152 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233911152 Details Description
Related parts for BFC233911152
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMB datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 3A TO220FN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
MCU 32BIT 768KB FLASH 144LFBGA datasheet.pdf
KRIMPING DIES ASP-P-5QD-I2 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf