Vishay/BCcomponents BFC233911562
BFC233911562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233911562
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233911562.pdf
Availability of BFC233911562
QUANTITY
BFC233911562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233911562
Internal Part NumberEIS-BFC233911562
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233911562
Related LinksBFC233, BFC233911562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233911562 Details Description
Related parts for BFC233911562
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STR INLINE CRIMP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 200MA 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf