Vishay/BCcomponents BFC233911562
BFC233911562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233911562
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233911562.pdf
Availability of BFC233911562
QUANTITY
BFC233911562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233911562
Internal Part NumberEIS-BFC233911562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233911562
Related LinksBFC233, BFC233911562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233911562 Details Description
Related parts for BFC233911562
MOSFET N-CH 30V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.5A 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 200MA 250V BWN BARRIER AXL datasheet.pdf
DISPLAY 0.56" SGL 640NM RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
MINIATURE ANT TO USB2.0 ADAPTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf