Vishay/BCcomponents BFC233912105
BFC233912105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233912105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233912105.pdf
Availability of BFC233912105
QUANTITY
BFC233912105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233912105
Internal Part NumberEIS-BFC233912105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package150
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233912105
Related LinksBFC233, BFC233912105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233912105 Details Description
Related parts for BFC233912105
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DUAL MONO MULTVIBRATOR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 500MA 910 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf