Vishay/BCcomponents BFC233912563
BFC233912563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233912563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233912563.pdf
Availability of BFC233912563
QUANTITY
BFC233912563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233912563
Internal Part NumberEIS-BFC233912563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233912563
Related LinksBFC233, BFC233912563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233912563 Details Description
Related parts for BFC233912563
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CARD EDGE CONN 50POS W/O FLANGE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 4.63V SOT23 datasheet.pdf
BATT PACK 10.8V A 2450MAH NIMH datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf