Vishay/BCcomponents BFC233913272
BFC233913272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233913272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233913272.pdf
Availability of BFC233913272
QUANTITY
BFC233913272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233913272
Internal Part NumberEIS-BFC233913272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233913272
Related LinksBFC233, BFC233913272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233913272 Details Description
Related parts for BFC233913272
RES SMD 360K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SCR SENS 200V 6A TO-252 datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
CABLE PC SER NPN 5M datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VERT DR 2POS datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
BNC STRAIGHT PLUG-PLUG RG-59 2M datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf