Vishay/BCcomponents BFC233913272
BFC233913272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233913272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233913272.pdf
Availability of BFC233913272
QUANTITY
BFC233913272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233913272
Internal Part NumberEIS-BFC233913272
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233913272
Related LinksBFC233, BFC233913272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233913272 Details Description
Related parts for BFC233913272
TIE PAN TY REL NYL WR BLK 28.3" datasheet.pdf
RES .07 OHM 1W 1% WIREWOUND datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 3ST 16BIT LV 56BGA datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf