Vishay/BCcomponents BFC233914125
BFC233914125 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233914125
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233914125.pdf
Availability of BFC233914125
QUANTITY
BFC233914125 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233914125
Internal Part NumberEIS-BFC233914125
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package125
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233914125
Related LinksBFC233, BFC233914125 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233914125 Details Description
Related parts for BFC233914125
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065L/H2788TR 3" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD W/KNOB PC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
HM2H07P130LF PCI SHROUD STYLE A datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 300MA 1.848 OHM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.69"L X 7.69"W datasheet.pdf
CONN DIN M MALE 48CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 82.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf