Vishay/BCcomponents BFC233914184
BFC233914184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233914184
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 180NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233914184.pdf
Availability of BFC233914184
QUANTITY
BFC233914184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233914184
Internal Part NumberEIS-BFC233914184
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233914184
Related LinksBFC233, BFC233914184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233914184 Details Description
Related parts for BFC233914184
CERAMIC RESONATOR 3.58MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 220MA 1.54 OHM datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 24.3VWM 43.5VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf