Vishay/BCcomponents BFC233914334
BFC233914334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233914334
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233914334.pdf
Availability of BFC233914334
QUANTITY
BFC233914334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233914334
Internal Part NumberEIS-BFC233914334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233914334
Related LinksBFC233, BFC233914334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233914334 Details Description
Related parts for BFC233914334
CAP FILM 1200PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X5R 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT GRN 0.56" CC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
BATTERY HOLDER 3 AA datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
MICRO 15 SOCKET 24" RBW FLOAT datasheet.pdf