Vishay/BCcomponents BFC233914562
BFC233914562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233914562
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233914562.pdf
Availability of BFC233914562
QUANTITY
BFC233914562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233914562
Internal Part NumberEIS-BFC233914562
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233914562
Related LinksBFC233, BFC233914562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233914562 Details Description
Related parts for BFC233914562
RES SMD 210 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A TUMD2 datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .600 24POS datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
381 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf