Vishay/BCcomponents BFC233914562
BFC233914562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233914562
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233914562.pdf
Availability of BFC233914562
QUANTITY
BFC233914562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233914562
Internal Part NumberEIS-BFC233914562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233914562
Related LinksBFC233, BFC233914562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233914562 Details Description
Related parts for BFC233914562
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
RES 90 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N3NDG-D datasheet.pdf
STRIP UNMARK 18 STD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
COUNTER 6 CHARACTER PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf