Vishay/BCcomponents BFC233915182
BFC233915182 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233915182
Brief Description
CAP FILM 1.8NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233915182.pdf
Availability of BFC233915182
QUANTITY
BFC233915182 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233915182
Internal Part NumberEIS-BFC233915182
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233915182
Related LinksBFC233, BFC233915182 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233915182 Details Description
Related parts for BFC233915182
CONN RCPT SEALING CAP SIZE 14 datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 7POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC POWER AMP 1W 2.5GHZ 32-VQFN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf