Vishay/BCcomponents BFC233915222
BFC233915222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233915222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233915222.pdf
Availability of BFC233915222
QUANTITY
BFC233915222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233915222
Internal Part NumberEIS-BFC233915222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233915222
Related LinksBFC233, BFC233915222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233915222 Details Description
Related parts for BFC233915222
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf