Vishay/BCcomponents BFC233915472
BFC233915472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233915472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233915472.pdf
Availability of BFC233915472
QUANTITY
BFC233915472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233915472
Internal Part NumberEIS-BFC233915472
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233915472
Related LinksBFC233, BFC233915472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233915472 Details Description
Related parts for BFC233915472
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SSOP datasheet.pdf
RESISTOR 22K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL-IN V-OUT 8VSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 26MM D 13.3 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf