Vishay/BCcomponents BFC233916184
BFC233916184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233916184
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 180NF 10% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233916184.pdf
Availability of BFC233916184
QUANTITY
BFC233916184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233916184
Internal Part NumberEIS-BFC233916184
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233916184
Related LinksBFC233, BFC233916184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233916184 Details Description
Related parts for BFC233916184
RES SMD 1.2 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 340 I/O 484BGA datasheet.pdf
PLATE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 100W datasheet.pdf