Vishay/BCcomponents BFC233922105
BFC233922105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233922105
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233922105.pdf
Availability of BFC233922105
QUANTITY
BFC233922105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233922105
Internal Part NumberEIS-BFC233922105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233922105
Related LinksBFC233, BFC233922105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233922105 Details Description
Related parts for BFC233922105
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf