Vishay/BCcomponents BFC233923472
BFC233923472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233923472
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233923472.pdf
Availability of BFC233923472
QUANTITY
BFC233923472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233923472
Internal Part NumberEIS-BFC233923472
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233923472
Related LinksBFC233, BFC233923472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233923472 Details Description
Related parts for BFC233923472
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 2.5MM 6.3" datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 3.68MM datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf