Vishay/BCcomponents BFC233928682
BFC233928682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233928682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233928682.pdf
Availability of BFC233928682
QUANTITY
BFC233928682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233928682
Internal Part NumberEIS-BFC233928682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233928682
Related LinksBFC233, BFC233928682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233928682 Details Description
Related parts for BFC233928682
FIXED IND 560NH 400MA 1.33 OHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS MALE DIP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 80 I/O 100VQFP datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 1-1/8" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 26.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf