Vishay/BCcomponents BFC233928683
BFC233928683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC233928683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD
Datasheet Download
BFC233928683.pdf
Availability of BFC233928683
QUANTITY
BFC233928683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC233928683
Internal Part NumberEIS-BFC233928683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP339 X2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.236" W (10.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC233928683
Related LinksBFC233, BFC233928683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC233928683 Details Description
Related parts for BFC233928683
CONN HEADER 9POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-23 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER 24V 12A datasheet.pdf
MICRO 21C PIN 36" 22759/11 JP datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf