Vishay/BCcomponents BFC236515154
BFC236515154 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236515154
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 150NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236515154.pdf
Availability of BFC236515154
QUANTITY
BFC236515154 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236515154
Internal Part NumberEIS-BFC236515154
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236515154
Related LinksBFC236, BFC236515154 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236515154 Details Description
Related parts for BFC236515154
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC USB TRANSCEIVER 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8CFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 M25 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 8.62" datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf