Vishay/BCcomponents BFC236515684
BFC236515684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236515684
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 680NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC236515684.pdf
Availability of BFC236515684
QUANTITY
BFC236515684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236515684
Internal Part NumberEIS-BFC236515684
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236515684
Related LinksBFC236, BFC236515684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236515684 Details Description
Related parts for BFC236515684
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
Connector Socket 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
CONN FFC 0.5MM 41POS datasheet.pdf