Vishay/BCcomponents BFC236525104
BFC236525104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236525104
Brief Description
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236525104.pdf
Availability of BFC236525104
QUANTITY
BFC236525104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236525104
Internal Part NumberEIS-BFC236525104
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236525104
Related LinksBFC236, BFC236525104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236525104 Details Description
Related parts for BFC236525104
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.649 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
VARISTOR 283V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLAST RECT datasheet.pdf
RES SMD 1.1KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DENSI-SHIELD TO RJ45 ASS datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 48.6MMH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 35A datasheet.pdf