Vishay/BCcomponents BFC236525473
BFC236525473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236525473
Brief Description
CAP FILM 47NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236525473.pdf
Availability of BFC236525473
QUANTITY
BFC236525473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236525473
Internal Part NumberEIS-BFC236525473
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236525473
Related LinksBFC236, BFC236525473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236525473 Details Description
Related parts for BFC236525473
CONN HEADER 4POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
SSD 2GB SCSI datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf