Vishay/BCcomponents BFC236526104
BFC236526104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236526104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236526104.pdf
Availability of BFC236526104
QUANTITY
BFC236526104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236526104
Internal Part NumberEIS-BFC236526104
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236526104
Related LinksBFC236, BFC236526104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236526104 Details Description
Related parts for BFC236526104
IC MOSFET DRIVER 1A HS 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 26POS datasheet.pdf
MICRO 37C S 10" RBW JACKP NI datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 50V DO-214AC datasheet.pdf