Vishay/BCcomponents BFC236526184
BFC236526184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236526184
Brief Description
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236526184.pdf
Availability of BFC236526184
QUANTITY
BFC236526184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236526184
Internal Part NumberEIS-BFC236526184
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236526184
Related LinksBFC236, BFC236526184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236526184 Details Description
Related parts for BFC236526184
BALUN 1700-2000 MHZ 50/50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 50MA 13 OHM TH datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280 V datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf