Vishay/BCcomponents BFC236526473
BFC236526473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236526473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC236526473.pdf
Availability of BFC236526473
QUANTITY
BFC236526473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236526473
Internal Part NumberEIS-BFC236526473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT365
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236526473
Related LinksBFC236, BFC236526473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236526473 Details Description
Related parts for BFC236526473
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
Crystal 28.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
TERMINAL BLK 6POS 5MM SIDE ENT datasheet.pdf
JFET N-CH 30MA 150MW SMINI3-F2-B datasheet.pdf
RES 365 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X5R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 64POS datasheet.pdf