Vishay/BCcomponents BFC236541563
BFC236541563 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236541563
Brief Description
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC236541563.pdf
Availability of BFC236541563
QUANTITY
BFC236541563 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236541563
Internal Part NumberEIS-BFC236541563
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236541563
Related LinksBFC236, BFC236541563 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236541563 Details Description
Related parts for BFC236541563
CONN ADAPT N PLUG TO UHF JACK datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 8BIT INV 24SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .1 OHM 5W 1% datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 250V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.5MM datasheet.pdf
SOLO SERIES MDT MOUNT SHAFT 6" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6TSOP datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf